به گزارش دبیرخانه ایران دیجیتال، اپراتورهای مخابراتی ایتالیا برای سرعت بخشیدن به دسترسی ثابت بی‌سیم مبتنی بر ۵G از روش اشتراک‌گذاری شبکه دسترسی رادیویی استفاده می‌کنند.

در این خصوص، اپراتورهای ایتالیایی Fastweb و Linkem توافق‌نامه بلند مدتی را امضا نموده‌اند. این توافق‌نامه در خصوص تسریع در استقرار شبکه‌های بی‌سیم ثابت(Fixed Wireless Access) مبتنی بر ۵G و نیز ارائه متقابل خدمات عمده‌فروشی همانند سرویس‌های فیبر نوری و با سرعت حداکثر ۱ گیگابیت می باشد.

پیش از این و در اوریل سال ۲۰۱۹، شرکت Fastweb اعلام نموده بود که قصد دارد زیرساخت‌های اختصاصی فوق پهن‌باند خود را راه‌اندازی کند. هدف از این این کار، ارائه خدمات به ۸ میلیون خانوار ایتالیایی با استفاده از شبکه FWA 5G و نیز افزایش سایت‌های تجاری تحت پوشش FTTx به ۱۶ میلیون، اعلام شده بود.

این شرکت ایتالیایی اعلام نموده بود که برنامه ای برای حدود ۳ میلیارد یورو(معادل ۳٫۳۳ میلیارد دلار) سرمایه‌گذاری در طی ۵ سال آینده بر روی توسعه شبکه تلفن همراه ۵G و FWA 5G دارد.

در طرف دیگر این قرارداد، شرکت Linkem قرار دارد که ادعا می‌شود یکی از بزرگترین شبکه‌های دسترسی بی‌سیم اختصاصی در اروپا را در اختیار دارد. این شرکت در حال حاضر، بیش از ۶۵۰ هزار مشتری خانگی و تجاری داشته و پوشش ۷۰ درصدی را در ایتالیا ایجاد نموده است.

توافق بین Fastweb و Linkem باعث افزایش دارایی‌های موجود این دو شرکت نیز شده است. توافق انجام شده، امکان تبدیل شدن سریعتر شبکه‌های دو اپراتور به ۵G را فراهم می‌کند. براساس اعلام این دو شرکت: “توافق انجام شده، هم پوشش و هم عملکرد را برای هر دو اپراتور افزایش می‌دهد”.

طبق این توافق، دو اپراتور Fastweb و Linkem دسترسی عمده‌فروشی را برای یکدیگر فراهم می‌کنند. این دو اپراتور به یکدیگر اجازه استفاده از شبکه دسترسی رادیویی ۵G خود را می‌دهند.

در ژوئن سال ۲۰۱۹، Fastweb و Wind Tre نیز توافق‌نامه‌ای مهم برای سرعت بخشیدن به راه‌اندازی شبکه ۵G در سراسر کشور امضا نمودند. طی این توافق نامه، این دو اپراتور نیز می‌توانند از دارایی‌ها و تجهیزات یکدیگر، استفاده کنند.

شبکه مشترک شامل سلول‌های کوچک و ماکرو Wind Tre و Fastweb خواهد بود که از طریق فیبر تاریک شرکت Fastweb به یکدیگر متصل می شوند و پوشش سرتاسری را فراهم می‌کنند. این دو شرکت در نظر دارند تا سال ۲۰۲۶، حدود ۹۰ درصد از جمعیت را تحت پوشش قرار دهند.

براساس قرارداد بین Fastweb و Wind Tre ، اپراتور Wind Tre باید شبکه ۵G را مدیریت نماید. این در حالی است که هر دو اپراتور در استفاده تجاری و عملیاتی زیرساخت‌های مشترک، مستقل هستند.