ESRI یک شرکت فعال در تهیه نقشه‌های فضایی هوشمند، نرم افزار ArcGIS هوشمند را ساخته است که یک نرم افزار تجزیه و تحلیل فضایی و نقشه برداری قدرتمند است. در این نرم افزار، نقشه برداری با تجزیه و تحلیل داده‌های جمع‌آوری شده ترکیب می‌شود تا یک موقعیت هوشمند را ارائه دهد.

این نقشه هوشمند برای شرکت‌های انرژی(برق و گاز و …) بسیار مفید است و به تازگی شرکت‌های برق در آمریکا برای مدیریت ۱۵۵۵ تعداد از عناصر شبکه خود در فاصله ۲۲۰۰۰ مایل از این نرم افزار استفاده می‌کنند. این شرکت‌ها سالانه باید شبکه‌های خود را بازرسی، تعمیر و نگهداری کنند و به تمامی قطب‌های خود سرویس بدهند.

علت استفاده این شرکت‌ها از نقشه هوشمند ArcGIS، ناکارآمدی نقشه‌ها و اطلاعات نادرستی است که قبلا در اختیار کارگران و کارمندان شرکت برق قرار داشت. لذا نیاز داشتند نقشه‌های هوشمندی داشته باشند که کارگران را به طور دقیق به سمت شبکه‌ها در کلیه مناطق از جمله مناطق روستایی هدایت کند.

از کاربردهای دیگر این نقشه، قابلیت استفاده از آن در حالت آفلاین یا قطع اینترنت است. لازم به ذکر است این شرکت قبلا تصاویر ماهواره‌ای دقیقی داشتند ولی به دلیل حجم زیاد داده‌ها استفاده از آن‌ها بسیار سخت بود.

با استفاده از نرم افزار ArcGIS کارکنان شرکت برق یک نقشه با وضوح بالا را به صورت آفلاین روی تبلت خود بارگذاری می‌کنند. این نرم افزار شامل Collector است که کارگران به کمک آن می‌توانند داده‌های الکترونیکی و کاغذی جمع شده برای هر Asset را در این نقشه ثبت کنند و به راحتی در دسترس داشته باشند.

این نرم افزار یک فانکشن دیگر به نام Survey 123 دارد که فرم هوشمندی برای ثبت بازرسی Assetها توسط کارگران شرکت برق است. همچنین این نرم افزار یک فانکشن به نام Navigator دارد که به کارگران کمک می‌کند از هر Asset به Asset دیگر در محدوده کار خود هدایت شوند.

در این نقشه مناطق پرمصرف برق نشان داده شده است و بخشی برای آگاهی از آب و هوای لحظه ای، ترافیک، رخ دادن فاجعه دارد که به سرعت اطلاع رسانی می‌کند و می‌توان به سرعت به حوادث پاسخ داد. همچنین در این نرم افزار یک بخش تجزیه و تحلیل داده‌ها وجود دارد که روابط بین داده‌ها را پیدا می‌کند. مثلا مناطق پرمصرف را جزو مناطقی که بیشتر در معرض خطر هستند دسته‌بندی می‌کند.

از قابلیت‌های دیگر این نقشه، طبقه‌بندی کردن مناطق مختلف بر اساس ویژگی‌هایشان است. مثلا مناطقی که درختان فراوانی در آن حوزه وجود دارد را در موقع وزش باد شدید و صاعقه جزو مناطق پرخطر طبقه بندی می‌کند. چون این نواحی به دلیل داشتن درختان بلند و زیاد و آسیب رسانی خطوط برق، بیشتر مستعد قطع برق هستند.